Felieton

Potrzebujesz managera czy asystenta?

Niedawno opublikowałem wpis pt. “Czy możesz być swoim managerem”, w którym starałem się odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli stać was na managera, to jest to sytuacja naprawdę komfortowa, bo szereg rzeczy, które musielibyście wykonywać sami, spada na jego barki. Natomiast, jeżeli wasza świadomość artystyczna jest na bardzo wysokim poziomie i nie potrzebujecie osoby, która miałaby zawiadywać waszymi działaniami, może warto pomyśleć o zatrudnieniu asystenta?

Niedawno w poszukiwaniu informacji na temat asystentów trafiłem na kilka stron osób, które przedstawiają się jako wirtualni asystenci. Są to w większości kobiety, które stanowią wsparcie dla firm i przedsiębiorców indywidualnych. Wykonują one zadania, które są im zlecane. Są to rzeczy, które potrafią bez dodatkowego szkolenia przeprowadzić: wprowadzanie aktualizacji na stronę internetową, przygotowywanie dokumentów i zestawień, ofertowanie, itd.

Wirtualni asystenci są bardzo popularni na Zachodzie. U nas wciąż jest to nowy zawód, który jednak ma szansę szybko zyskać na popularności ze względu na dużą efektywność oraz stosunkowo niskie koszty takiej usługi. Nie musimy zatrudniać pracownika, nie musimy odprowadzać za niego żadnych składek. Po prostu raz w miesiącu opłacamy fakturę. Rozliczamy się za godziny i za faktycznie wykonaną pracę, a nie etat, który czasami przeradza się w godziny nieefektywnej pracy.

W takiej usłudze dostrzegam spory potencjał dla branży artystycznej. Jeżeli świadomość waszych możliwości i jasno sprecyzowane cele pozwalają wam swobodnie zarządzać swoją karierą, a jedyną rzeczą jaka wam doskwiera jest brak czasu, zatrudnienie asystenta może być dla was najlepszym rozwiązaniem.

Może to być osoba, która na przykład będzie wysyłała w waszym imieniu oferty do klientów, tworzyła bazę klientów, przygotowywała umowy, towarzyszyła wam podczas wyjazdów, robiła zdjęcia na potrzeby mediów społecznościowych, czasami dzwoniła w waszym imieniu do potencjalnych klientów, prowadziła kalendarz. Musicie jednak sami dość dobrze znać się na tych rzeczach, aby kontrolować sytuację, ponieważ nie musi to być osoba o wysokich kwalifikacjach. Wystarczy, że będzie miała odpowiednie predyspozycje, chęć nauki, pozytywne podejście do wielu zadań, będzie zainteresowana rozwojem w branży, w której tworzycie.

Oczywiście często zdarza się, że takimi asystentami, nieformalnie, zostają wasi znajomi lub członkowie rodziny. Pisałem także o tym w artykule pt. “Czy stać cię na managera?, kiedy to członkowie rodzin lub znajomi zostają waszymi managerami, choć nazwanie ich “asystentami” byłoby chyba bardziej odpowiednie.

Jak wygląda zawód osobistego asystenta za granicą? Zobaczcie jak wygląda praca asystentki Kylie Jenner:

https://youtu.be/-5JabuDlt94

Idealny asystent powinien posiadać następujące cechy:

  • być dyspozycyjny i gotowy do pracy w niestandardowych porach
  • być godny zaufania i dyskretny, ponieważ będzie spędzać z wami dużo czasu i widzieć rzeczy, których nikt inny nie powinien wiedzieć
  • dobrze zorganizowany
  • łatwo nawiązywać relacje z innymi
  • być zaangażowany w to, co robicie

Różnica pomiędzy managerem a asystentem pod względem zakresu obowiązków jest niewielka. Widoczna jest głównie w odpowiedzialności za działania: w przypadku managera spadają na niego, w przypadku asystenta – na zatrudniającego go artystę. Druga różnica jest taka, że manager to osoba, która powinna zarządzać waszą karierą, mówić wam co, gdzie i kiedy powinniście robić. Asystent, w przeciwieństwie do managera, to osoba, która wykonuje wasze polecenia. Dla asystenta to wy jesteście szefem i mówicie co i jak asystent powinien zrobić.

Zatrudnienie asystenta to świetna możliwość, aby zyskać przede wszystkim więcej czasu na rzeczy, które są dla was naprawdę ważne. Możecie skupić się na twórczości i jedynie “zlecać” asystentowi określone zadania, które on powinien dla was wykonać, za odpowiednim wynagrodzeniem.

No dobrze, ale gdzie takich osób szukać?
Proponuję na początku rozejrzeć się wokół swoich znajomych lub poszukać wirtualnych asystentów. Umów się na spotkanie (online) i postaraj wypytać o możliwości i przestrzenie do współpracy.

Powodzenia!

Pan Manager

Pan Manager to portal dla artystów, managerów oraz twórców i praktyków kultury. Znajdziesz tu aktualne informacje dotyczące branży, oraz praktyczne wskazówki i narzędzia, które pomogą Ci efektywnie poruszać się w branży artystycznej. Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapraszam na profile społecznościowe na Facebooku, Instagramie oraz YouTube. Jeżeli masz ochotę się wypowiedzieć, rozpocznij lub dołącz do dyskusji - zostaw komentarz!

Powiązane

Back to top button