Narzędzia

10 najlepszych funkcji Messengera

Messenger jest największym komunikatorem na świecie i śmiem twierdzić, że najlepszym. Jego ogromną zaletą i przewagą jest fakt, że zdecydowana większość osób z naszego otoczenia z niego korzysta. Messenger to produkt, który wciąż się rozwija i jest centrum konwersacji prywatnych i jednym z najważniejszych narzędzi w mojej pracy.

 
Szybkość i łatwość komunikacji, przystępny interfejs, możliwość wysyłania zdjęć, filmów, dzwonienia, prowadzenia wideorozmów, oraz od niedawna także tworzenia „pokoi” do rozmów z większą ilością osób sprawiły, że jest to najchętniej wybierany komunikator na świecie.

 

Jest jednak kilka funkcji o których istnieniu możesz nie wiedzieć. Przedstawiam subiektywny wybór 10 najważniejszych.

 

1. Dostosowywanie wyglądu czatu

Czy wiesz, że możesz w konwersacjach (zarówno 1:1 jak i grupowych) zmienić motyw (czyli kolor) czatu, zmienić ikonę emoji oraz nicki uczestników? Nick zmieni się i zobaczą go wszyscy uczestnicy danej konwersacji.

Jak to zrobić? Z poziomu konwersacji kliknij ikonkę „i” w prawym górnym rogu i wybierz odpowiednią opcję.
 

 

2. Udostępnianie lokalizacji 

Czasami zamiast tłumaczyć komuś jak dokładnie nas znaleźć, można po prostu wysłać swoją lokalizację. Osobiście często z tej funkcji korzystam, najczęściej, kiedy przemieszczam się z innymi osobami na dwa lub więcej samochodów i chcemy wiedzieć, gdzie w danej chwili ktoś się znajduje.
 
Jak to zrobić? Z poziomu konwersacji w lewym dolnym rogu kliknij cztery kropki, wybierz „Lokalizacja” -> udostępnij aktualną lokalizację.

 

3. Ankiety

https://www.facebook.com/messenger/videos/1426315400834795/
Jest to moim zdaniem najlepsza funkcja Messengera! W poszczególnych zespołach ludzi, z którymi pracuję, mamy założone grupowe konwersacje na Messengerze. Czasami trzeba podjąć wspólnie decyzję, jak np. znaleźć odpowiedni i pasujący wszystkim termin próby. Wówczas tworzę ankietę w której podaję dostępne terminy. Wszyscy głosują poprzez zaznaczenie odpowiedniego terminu. Podjęcie decyzji, gdzie wszyscy mogą w danym terminie jest o wiele szybsze i łatwiejsze. (Ech, żeby tylko wszyscy zawsze mogli…)
 
Jak to zrobić? Z poziomu konwersacji w lewym dolnym rogu kliknij cztery kropki, wybierz „Ankiety” -> zadaj pytanie i dodaj opcje. Następnie kliknij „utwórz ankietę”.

 

4. Przypomnienia

Jak już uda się podjąć odpowiednią decyzję, np. odnośnie terminu próby, albo spotkania lub wydarzenia, można utworzyć przypomnienie. Ścieżka jest taka sama jak w punkcie 3, natomiast po liftingu aplikacji sprzed kilku miesięcy, przypomnienia nie są aktualnie dostępne. Mam nadzieję, że to przejściowa sytuacja. Ankiety wróciły dosłownie kilka dni temu. Teraz czekam na przypomnienia, gdzie można ustalić czas, miejsce oraz ilość i częstotliwość przypomnień dla wszystkich użytkowników.

 

5. Wyszukaj w konwersacji

Z tej opcji również często korzystam. Na pewno Wam się zdarzyło, że ktoś podał wam jakąś nazwę albo informację, ale było to np. wiele tygodni temu. Tutaj z pomocą przychodzi wyszukiwanie danego słowa w konwersacji.
 
Jak to zrobić? Z poziomu konwersacji w prawym górnym rogu kliknij ikonę „i” -> Szukaj w konwersacji.

 

6. Wycisz powiadomienia

To opcja szczególnie przydatna w przypadku konwersacji grupowych. Nadmiar powiadomień jest często uciążliwy, dlatego większość konwersacji grupowych mam wyciszonych. Niczego nie przegapię, bo i tak cały czas korzystam z Messengera, więc jak coś pojawi się nowego na liście wiadomości, to na pewno to zauważę.
 
Jak to zrobić? Z poziomu konwersacji w prawym górnym rogu kliknij ikonę „i” -> Wstrzymaj -> wybierz odpowiednią wartość. Anulowanie wstrzymania zrobisz w tym samym miejscu. Ponadto na wierzchu danej konwersacji również pojawi się komunikat „Powiadomienia dla tej konwersacji są wyłączone” oraz zobaczysz przycisk „Włącz”.

 

7. Tajne konwersacje

Bezpieczeństwo naszych konwersacji na Messengerze wydaje się dla Facebooka nie być kwestią najwyższego priorytetu. Na przykład WhatsApp wszystkie konwersacje ma w standardzie szyfrowane. Messenger tego nie robi, ale oddał nam do użytku funkcję jak „tajne konwersacje”, dzięki czemu możemy je zaszyfrować oraz ustawić czas znikania wysłanych wiadomości.
 
Jak to zrobić? Z poziomu aplikacji, w prawym górnym rogu klikamy ikonę ołówka (rozpoczęcie nowej konwersacji), następnie również w prawym górnym rogu przesuwamy kłódkę na prawo. Wybieramy osobę z którą chcemy rozmawiać. Otworzy się nowy czat z informacją „Szyfrowanie end-to-end na wszystkich aktywnych urządzeniach mobilnych”. Przed wysłaniem pierwszej wiadomości proponuję również ustawić czas jej wygaśnięcia. W polu na wpisanie tekstu pojawiła się ikona stopera. Ustaw czas znikania (automatycznego kasowania) wiadomości.

 

8. Archiwizuj

Jestem osobą, która żyje zgodnie z zasadą „inbox zero”. Stosuję ją również na Messengerze, traktując każdą konwersację jak zadanie do wykonania – czyli konwersację, na którą muszę odpowiedzieć albo po prostu coś w jej temacie zrobić. Dlatego też jak sprawa jest załatwiona, archiwizuję ją, pozostawiając na wierzchu tylko te, które wymagają mojego działania. Nie martw się, zarchiwizowane konwersacje nie znikają. Z łatwością je wyszukasz, a jak Twój rozmówca do Ciebie napisze, wyskoczy ona normalnie na listę wszystkich konwersacji.
 
Jak to zrobić? Z poziomu aplikacji, daną konwersację przesuwam palcem w lewo. Klikam w ikonę „hamburgera” -> Archiwizuj. 

 

9. Stwórz swojego awatara

Niedawno na Facebooku pojawiła się opcja stworzenia swojego avatara. Możesz to zrobić z poziomu aplikacji Facebook na smarfonie. Stworzony avatar będzie również dostępny na Messengerze (z poziomu konwersacji -> kliknij w ikonkę emoji -> Najklejki)
 
Jak to zrobić? Z poziomu aplikacji Facebook kliknij w „hamburgera” w prawym górnym rogu i znajdź opcję „Awatary”. Kreator przeprowadzi Cię przez kolejne etapy. Po zapisaniu awatar będzie dostępny zarówno na Facebooku (np. przy pisaniu komentarzy) oraz w Messengerze podczas konwersacji.

 

10. Messenger Desktop

Na zakończenie gorąco polecam Wam również korzystanie z aplikacji desktopowej, która pojawiła się kilka tygodni temu i jest naprawdę świetna. Wszystkie funkcje znane nam z aplikacji są w niej dostępne (z wyjątkiem tajnych konwersacji, które są szyfrowane pomiędzy konkretnymi urządzeniami). Dzięki aplikacji szybko wyślesz zdjęcia, nagrasz wiadomość głosową, czy po prostu odpiszesz wygodnie na komputerze, zamiast na smartfonie.
 
https://www.facebook.com/messenger/videos/336999790592840/

Tak jak wspomniałem, Messenger jest moim głównym, często wypierającym pocztę e-mail narzędziem, z którego korzystam w sferze zawodowej.

P.S. Pokoje, o których wspomniałem na wstępie też już powinny być u wszystkich.

Jak je znaleźć? Z poziomu aplikacji wybierz na dole zakładkę „Osoby” -> na górze znajdziesz opcję „Utwórz pokój”.

https://www.facebook.com/messenger/videos/868139613667902/

Pan Manager

Pan Manager to portal dla artystów, managerów oraz twórców i praktyków kultury. Znajdziesz tu aktualne informacje dotyczące branży, oraz praktyczne wskazówki i narzędzia, które pomogą Ci efektywnie poruszać się w branży artystycznej. Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapraszam na profile społecznościowe na Facebooku, Instagramie oraz YouTube. Jeżeli masz ochotę się wypowiedzieć, rozpocznij lub dołącz do dyskusji - zostaw komentarz!

Powiązane

Back to top button