Felieton

Zaczynamy!

Witaj na stronie dla artystów, twórców, managerów oraz dla osób aktywnie działających w obszarze kultury!

Artykuł na głos – możesz posłuchać tego artykułu!

Pomysł na stworzenie niniejszej strony kiełkował dość długo, ale cieszę się, że dziś, 1 czerwca 2020 o godzinie 21:30 mogę opublikować witrynę, której przez ostanie dwa tygodnie intensywnie się uczyłem.

Zależało mi na tym, aby w momencie jej publikacji były już pierwsze treści. I są. Natomiast w ciągu kilku najbliższych dni, tygodni i miesięcy będzie ich coraz więcej.

Często spotykam się z wieloma pytaniami od moich bliższych i dalszych znajomych, przyjaciół, jak pewne rzeczy funkcjonują: jak zaplanować internetową premierę, jak efektywnie zarządzać swoimi profilami i komunikować się z odbiorcami? Co robić, aby radzić sobie w branży artystycznej, skoro mamy taki deficyt managerów na rynku…? Jak prawidłowo napisać umowę, co z rozliczeniem?

I tutaj dochodzimy do istoty „Pana Managera”.

Chcę Ci pomóc.

Nie mam wątpliwości, że każdy twórca czy artysta może być sam dla siebie najlepszym managerem. Oczywiście do pewnego momentu. Wiem też, że brakuje w Polsce treści, które podnosiłyby kompetencje managerów artystycznych. Brakuje miejsca, gdzie moglibyśmy wymieniać się informacjami, dyskutować, spotykać innych ludzi i nimi się inspirować.

Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży artystycznej i kulturalnej, ale oczywiście nie wiem wszystkiego. Dlatego będę zapraszał mądrzejszych od siebie. Będę także prosił Was o dzielenie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w komentarzach. Mam nadzieję, że konstruktywna krytyka i wspólne uzupełnianie treści w formie komentarzy sprawi, że będzie to miejsce barwne, tętniące życiem i dobrą energią.

Na początku oddaję w Wasze ręce następujące działy:

 • FELIETONY – jest to miejsce, w którym pojawiać się będą zarówno moje luźne przemyślenia, jak i analizy i wiele informacji, którymi chciałbym się z Wami podzielić. Omówię tu dobre i złe praktyki. Będę stawiał pytania, które nie mają jednej odpowiedzi.
 • NARZĘDZIA – kusiło mnie od początku, aby dodać tu drugie słowo „managera”, ale wówczas zamknąłbym się na artystów. A to dział, w którym chcę Ci pokazać sporo ciekawych narzędzi, bez których nie może funkcjonować efektywnie w świecie zarówno artysta jak i manager.
 • OGŁOSZENIA – informacje o dotacjach, castingach, przesłuchaniach – ważne informacje branżowe.
 • RECENZJE – w tym dziale chciałbym Was przede wszystkim zainspirować i zachęcić do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności poprzez czytanie dobrych książek i oglądanie wartościowych filmów. Będę się dzielił swoimi spostrzeżeniami, a jeżeli uznasz, że dana pozycja jest dla Ciebie interesująca – go for it!

W najbliższym czasie uruchomię:

 • INSPIRUJĄCE SPOTKANIA – zapowiedź tych spotkań już jest. Będę się łączyć za pośrednictwem Internetu z inspirującymi osobami z szeroko rozumianej branży artystycznej. Chciałbym zaprosić dyrektorów instytucji, managerów artystycznych, marchandów, artystów, twórców internetowych, itd. Spotkania będą się odbywać średnio co 3 tygodnie – zawsze w poniedziałki o godzinie 21:30.
 • ANKIETY – jako niespełniony socjolog, będę chciał poznać tutaj Wasze zdanie w formie statystycznej. Mam sporo pytań, które chciałbym Wam zadać, aby poznać Waszą opinię i związane z nią doświadczenie. Ankiety będą pojawiać się w środy w południe i będą aktywne przez 4 dni. W niedzielę w południe poznamy wyniki.

Oprócz tego już teraz, oprócz tej strony, oddaję do Twojej dyspozycji media społecznościowe:

 • Facebook – miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie aktualności ze strony i gdzie będziemy mogli również porozmawiać na wiele ciekawych tematów. Nie ograniczam się z treściami wyłącznie do swojej strony. Będą tutaj także linki do innych stron, gdzie znajdziesz cenne informacje.
 • Instagram – nieco krótsza forma kontaktu, gdzie zaczepnie postaram się inspirować. Będę także mocno wykorzystywać relacje, gdzie będę zamieszczać informacje o nowych wpisach, wspomienia, czy luźne informacje i ciekawostki (pod nazwą „cafe”)
 • YouTube – nie zaskoczę Cię chyba, jak napiszę, że tutaj będą się pojawiały filmy wideo? Tak, tak będzie. Tutaj będą się odbywały „inspirujące spotkania” i będą pojawiały się inne materiały wideo.

Zachęcam do obserwowania wszystkich trzech kanałów, gdyż każdy kanał to inny rodzaj treści!

Na zakończenie tego przydługawego wstępu chciałbym bardzo gorąco podziękować:

 • Wojtkowi Potaczkowipotaczek.pl – niezawodny przyjaciel i godny zaufania i polecenia partner biznesowy. Nie poradziłbym sobie bez jego pomocy ani w poprzednich projektach, a już na pewno nie w tym!
 • Mojej „grupie fokusowej”, czyli dziesięciu osobom, które od dwóch tygodni bombardowałem mailami z różnymi pytaniami. Na nich testowałem pewne rzeczy. Zdarzało się, że na jedno pytanie miałem 10 różnych opinii, co wbrew pozorom również bardzo mi pomagało w podjęciu odpowiedniej decyzji! Te osoby to: Adam B., Ania M., Jacek M., Kasia K., Kasia O., Magda W., Magda B., Magda T., Marta M., Monika W., Piotr S.
 • Kasia O.! Dziękuję za prostą i wpadającą w oko i ucho nazwę!
 • Dodatkowe, specjalne podziękowania i Damiana Es. za pomoc w ogarnianiu różnych gadżetów.

Pytania? Wnioski formalne? W jakimś trybie?
Napisz w komentarzu lub wyślij e-mail: michal@panmanager.pl

To co, zaczynamy?

Pan Manager

Pan Manager to portal dla artystów, managerów oraz twórców i praktyków kultury. Znajdziesz tu aktualne informacje dotyczące branży, oraz praktyczne wskazówki i narzędzia, które pomogą Ci efektywnie poruszać się w branży artystycznej. Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapraszam na profile społecznościowe na Facebooku, Instagramie oraz YouTube. Jeżeli masz ochotę się wypowiedzieć, rozpocznij lub dołącz do dyskusji - zostaw komentarz!

Powiązane

Back to top button