Niewidzialna Wystawa to niezwykły projekt edukacyjno-kulturalno-społeczny, który dzięki swoim interaktywnym rozwiązaniom, pomaga zbliżyć do siebie dwie różne perspektywy doświadczania świata. Osoby niewidome – przewodnicy wystawy, pokazują osobom widzącym – gościom, w jaki sposób funkcjonują na co dzień. Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć Ci oczy?
Niewidzialna Wystawa działa od 2007 roku, w Budapeszcie. W 2011 roku, po spektakularnym sukcesie węgierskiej wystawy otworzono ją w Pradze i pod koniec tego samego roku w Warszawie. Idea wystawy ma na celu wzrost świadomości problemów, z jakimi borykają się ludzie niepełnosprawni w życiu codziennym.
Wystawa jest rekomendowana zarówno dla dzieci i młodzieży (edukacja, uwrażliwienie na problemy społeczne i zdrowotne), jak i dla osób dorosłych (ciekawa, alternatywna forma kulturalnego spędzenia czasu). Projekt stanowi także element rehabilitacji i aktywizacji zawodowej i społecznej. Jest przykładem dobrych praktyk, poprzez pokazanie, iż niepełnosprawny pracownik, to szereg korzyści i ogromna wartość dla swojego pracodawcy.
Odwiedzają nas goście w różnym wieku – począwszy od grup szkolnych (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum), studentów, jak i dorosłych – w towarzystwie rodzin, przyjaciół, znajomych, bliskich. Nasi goście to często aktywni emeryci, którzy szukają możliwości wartościowego spędzenia czasu. Zapraszamy firmy, instytucje i urzędy na spotkania warsztatowe, a także teambuildingi. Ponadto odwiedzają nas grupy wyjątkowe, jak chociażby dzieci i młodzież z ośrodków socjoterapeutycznych. Uważam, że nasza Wystawa stanowi świetny element uspołecznienia i integracji dla osób zwiedzających, zaś dla pracowników Niewidzialnej Wystawy możliwością realnego zabrania głosu w imieniu swojego środowiska, wpłynięcia na postrzeganie osób
z niepełnosprawnościami – mówi Małgorzata Szumowska, Dyrektor Generalny Niewidzialnej Wystawy w Warszawie
Na wystawie, goście pozyskują informacje za pomocą dotyku, słuchu i węchu oraz poczucia równowagi. Dzięki temu, bez pomocy wzroku mogą dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami mierzą się niewidomi i przekonać się zarazem, że nawet w ciemności świat może być piękny i pełny, a ludzie
z dysfunkcjami wzroku mogą radzić sobie w nim bardzo dobrze. Projekt stworzono aby zbliżyć do siebie perspektywę doświadczania świata przez widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć ludzi, jak mogą pomagać osobom z niepełnosprawnościami.
Chcemy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by pokazać, że osoby niewidome i słabowidzące mogą żyć tak samo pełnym i szczęśliwym życiem. Nasi przewodnicy to osoby z pozytywnym nastawieniem, otwartością, poczuciem humoru, pasjami. To m.in. dlatego wystawa wzbudza tak wielkie zainteresowanie. Przyczynia się ona nie tylko do wzrostu świadomości problemu, ale stanowiąc pewną formę rozrywki – jednocześnie porusza i pobudza nasze myślenie, staje się świetnym pretekstem do dyskusji – dodaje Małgorzata Szumowska.
Warto dodać, iż Niewidzialna Wystawa to sześciokrotny zdobywca tytułu stołecznego Muzeum Roku w plebiscycie www.warszawiaki.com.pl
Niewidzialna Wystawa Warszawa
Galeria Handlowa ATLAS TOWER (1. piętro),
Al. Jerozolimskie 123a, 02-017 Warszawa
Tel.: +48 504 324 444
info@niewidzialna.pl
Odwiedź oficjalną stronę Niewidzialna Wystawa
Obserwują Niewidzialną Wystawę na:
Facebooku, Instagramie, Trip Advisorze.